Problémy so zubami

Môže sa stať, že Vaše domáce zvieratko má zapáchajúci dych….
Pravdepodobne sa jedná o nánosy zubného kameňa na zuboch. Na tento problém sú náchylné hlavne malé plemená psíkov ako
čivava, yorkshire, ratlík, jazvečík, atď.

Ako predchádzať problémom so zubami?
Najlepšie je privykať už malé šteniatko na čistenie zúbkov. Psíky menia chrup vo veku 6 mesiacov a je super, keď už v tomto období sú privyknuté na pravidelné čistenie zubov.

Ako na to?
Rozhodne nie našou ľudskou kefkou a pastou….existuje kefka určená pre psíky, ktorá sa jednoducho nastokne na prst a formou hry sa jemne prechádza po zuboch. Zubná pasta je vhodná tiež „zvieracia“ pretože neobsahuje fluór a iné chemické bieliace prostriedky, ktoré by psíkovi mohli spôsobiť tráviace problémy, nakoĺko psík pastu nevie vypľuť ako my. Takže ide o kombináciu čistenia zubov mechanicky pomocou kefky, a tiež chemicky, pretože pasta obsahuje enzýmy, ktoré zabraňujú tvorbe zubného plaku. Tiež zvyknú byť ochutené, takže pre vášho psíka to môže byť aj príjemný zážitok.

Ako často?
Zúbky čistíme aspoň 1x za týždeň, pri niektorých plemenách aj každý deň.
Dobrou aletarnatívou je používanie žuvacích tyčiniek, ktoré svojim tvarom a zložením napomáhajú zuby čistiť. Tiež je na trhu špeciálne krmivo od firmy ROYAL CANINE veterinárna rada DENTAL, ktorá pôsobí mechanicky a chemicky. Mechanicky- štruktúra granúl, je vyvynutá tak, že keď sa granulka rozlomí, čistí zuby. Granule sa však nesmú preto zalievať vodou ani prehľtať v celosti. Chemické pôsobenie funguje na princípe väzby vápnika zo slín zvieraťa a tak predchádza mineralizácii zubného plaku. Poslednou alternatívou sú ústne vody, ktoré obsahujú protizápalovú zložku Chlorhexidín a pridávajú sa priamo do pitnej vody. Bránia naviazaniu vápnika na zubný plak a majú aj dezinfekčný účinok. Na mojej ambulancii v rámci každoročného očkovania zuby prehliadnem a vyšetrím. Ak to situácia vyžaduje, odporučím ošetrenie zubov zubným ultrazvukom. Tento zákrok sa robí v celkovej anestéze, takže vaše zvieratko musí byť nalačno a večer pred úkonom dostane už len „ľahkú večeru“. Samotný úkon trvá cca 35-45 minút, podľa závažnosti znečistenia zubov. Ak je to nevyhnutné, urobí sa extrakcia poškodených zubov. Už počas zákroku dostane zvieratko injekciu proti bolesti a tiež ATB injekčne. Potom sa doma ešte aspoň týždeň prelieči celkovými ATB.

Kedy ma kontaktovať?
Ak pozorujete u vášho miláčika neochotu prijímať krmivo, slinenie, pach z ústnej dutiny, žuvanie na jednej strane, červené či opuchnuté ďasná, zlomený zub alebo čokoľvek nezvyčajné, čo najskôr ma kontakujte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *