Osina

Pri potulkách sociálnymi sieťami ma zaujal príspevok jednej veterinárnej kliniky, kde text znel, že isté zvieratko pre ľudskú nezodpovednosť a bezcitnosť takmer prišlo o oko…

Pomyslela som si, vďaka Bohu, že ho zachránili.  No vzápätí mi slovné spojenie o nezodpovednosti a bezcitnosti pripomenulo iný príbeh. Na konci leta minulého roka sme sa osobne stretli s nočnou morou všetkých psičkárov – osinou. U nás si to odniesla zadná laba nášho psa. S dôverou sme sa obrátili na uznávanú kliniku. Rešpektovali sme všetky rady, užívanie liekov  a pokyny, ako sa o ranu na labke starať. Veterinára sme navštívili opakovane, ale zjavne nie toho správneho. Posledný krát som odchádzala z ambulancie zdrvená, priam obvinená, že psa „ošetrujem“ spôsobom,  ktorý jeho problém nerieši  – priam jeho stav zhoršuje. Odporučenie veterinára (niekoľko mesiacov  otvorenú, opuchnutú a hnisajúcu)  ranu si nevšímať a nechať to na psa, nech si ranu líže, som prijala len veľmi ťažko. Prístupom doktora som sa cítila frustrovaná a ponížená.

 Po približne troch týždňoch sa opuch na labe rapídne zhoršil.  Náš pes bol apatický, strácal chuť do jedla , mal teplý ňufák a úplne prestal piť. Vedela som, že situácia je vážna, no k „nášmu“ veterinárovi som akosi stratila dôveru.  Vtedy som dostala kontakt a odporučenie  na pani doktorku MVDr. Martinu Itcze.  Po krátkej telefonickej konzultácii pani doktorka zdravotný stav nášho psa začala okamžite brať vážne. Okrem nie úplne vyjdenej osiny, zistila aj ďalšiu  príčinu pretrvávajúceho a rastúceho zápalu. Tentokrát po správne stanovenej diagnóze sme sa už pustili aj do boja o život nášho psa. Pani doktorka sa intenzívne a svedomito zaujímala o zdravotný stav svojho pacienta. Po zaberajúcej liečbe sme sa spolu tešili aj z drobných úspechov, vo všetkom nás podporovala. Okrem medikamentov nám dala výborné a  účinné rady, ktoré naozaj zaberali. Po každom stretnutí, telefonáte trvala na tom, aby sme jej dali vedieť ako sa pacientovi darí. Po štyroch mesiacoch má náš pes už 1 mesiac labu úplne zacelenú, z čoho sa úprimne teší aj pani doktorka.

Touto cestou sa Vám chcem pani doktorka srdečne poďakovať. Vďaka Vášmu prístupu, zmyslu pre zodpovednosť, profesionalitu a ľudskosť, Arsan neprišiel o nohu. 

Zuzana S.

Hugov príbeh o chvoste

K pani doktorke Itcze som prišla doslova na pokraji zúfalstva a v snahe zachrániť chvost nášho psíka. Jeho zdravotné problémy som si všimla na začiatku júla 2023, keď si začal zo dňa na deň ohlodávať koniec chvosta. Stav som konzultovala najprv u iného veterinára, aplikovala som mu rôzne prípravky, bral tabletky, ale výsledkom bolo, že po dvoch mesiacoch neúspešnej liečby sa rana zväčšila a otvorila. Jediným navrhovaným riešením bola amputácia časti chvosta. Tento fakt som odmietala prijať, pretože by to bolo veľmi radikálne riešenie a rana by sa iba posunula na iné miesto. Začala som preto hľadať na internete a cez známych odporúčanie na veterinára, ktorý má s takýmto problémom skúsenosti. Takto som sa dostala na Pršiansku terasu.

Na konci augusta 2023 teda pani doktorka dostala do rúk neľahký prípad. Nastavená liečba si vyžadovala trpezlivosť a odhodlanie, no po týždni bolo vidieť, že rana sa zaceľuje a po dvoch týždňoch presrsťuje. Čo sa nedalo ani porovnať so stavom počas predchádzajúcich dvoch mesiacov. Doslova sme zachránili Hugov chvost pred amputáciou. A najmä sa to odrazilo na celkovom správaní psíka, ktorý už nebol taký vystresovaný a smutný (rovnako ako majiteľka).

Týmto príbehom by som sa chcela poďakovať pani doktorke za jej pomoc a liečbu. A zároveň dodať nádej podobným prípadom, že niekedy sa netreba báť vyhľadať aj inú pomoc, najmä ak to môže psíkovi pomôcť.

Jana P.

Poľovný pes Daras

Poďakovanie pani doktorke Martinke za skvelú starostlivosť o nášho poľovného psa Darasa:

Daras po absolvovaní liečby.

Dňa 26.12.2017 sa zranil náš Daras a potreboval ošetrenie – zašitie rany.

Keďže sme sa nachádzali na Pršianskej terase a pútač pri ceste nás upozornil na veterinárnu ambulanciu, skúsili sme zavolať aj keď bol sviatok vianočný.

Pani doktorka zodvihla telefón a veľmi ochotne sa postarala o ošetrenie – zašitie rany.

Rana sa nachádzala na dolnej strane brucha kde si Daras nemohol dočiahnuť prednými labami ani jazykom ale zadné „pomohli“ a 31.12.2017 si ranu otvoril.

2.1.2018 sme opätovne navštívili pani doktorku, ktorá sa zhrozila ako rana vyzerá a zvolila správnu terapiu.

Rana po liečbe Tenazynom a biolampou (22.1.2018).

Ranu som dvakrát denne ošetrovala Betadine, svietila biolampou Zepter a aplikovala do rany Tenazyn a už pri kontrole o tri dni pani doktorka konštatovala, že sa rana zmenšuje.

Po siedmych dňoch — aplikovaná len biolampa Zepter a cez deň používané tričko na ochranu pred tvrdým snehom (26.1.2018).

Pokračovali sme v liečbe a keď sme prišli na kontrolu o štrnásť dní rana bola už len vo veľkosti 1cm a sa ďalej sa pokračovalo len v aplikácii biolampy Zepter jeden krát denne.

Keď píšem tieto riadky rana je už v takomto dobrom stave za chvíľu už nebudeme ani vidieť že tam nejaké poranenie bolo.

Ešte raz ďakujem pani doktorka.

Kubišová

Kožný problém

Kožný problém?
Môže sa Vám stať, že sa hráte s vašim psíkom a ten náhle hru preruší lebo sa musí škrabať. Alebo sa v noci neustále budíte lebo Váš psík sa stále olizuje a škriabe….pravdepodobne ide o kožné ochorenie. Po kompletnom vyšetrení a podrobnej anamnéze psíkovi urobím kožný zoškrab z postihnutého miesta a pozriem si to pod mikroskopom. Ide o absolútne nebolestivý zákrok, kedy si vylúčim prítomnosť kožných parazitov. Ak je výsledok negatívny, priamo na ambulancii viem psíka otestovať na prítomnosť plesní na koži, prípadne urobím špeciálne vyšetrenie pomocou vatového tampónu a steru na prítomnosť baktérií a tiež citlivosť na ATB a pošlem to do špecializovaného laboratória. Ak problém stále pretrváva napriek terapii môže ísť o alergické ochorenia, kedy je potrebné urobiť alergénodiagnostiku alebo o ochorenia endokrinného systému napr.ochorenia štítnej žľazy, poprípade špeciálna diagnostika ako biopsia kože. Preto ma neváhajte kontaktovať už hneď pri prvých príznakoch, keď sa Vám niečo nezdá so srsťou alebo kožou Vášho miláčika .Čím skôr začneme s terapiou, tým menej starostí pre nás všetkých.

Čipovanie

Od januára 2018 nadobudne právoplatnosť zákon o povinnom čipovaní z dielne ministerky pôdohospodárstva pani Matečnej. Povinné čipovanie sa bude týkať všetkých psíkov, aj tých skôr narodených. Pokuta, ktorá hrozí pre majiteľa, ktorý nedá začipovať svoje zvieratko bude 800 eur a pre právnické osoby až 3500 eur. Zákon tak na jednej strane „bojuje“ hlavne proti množiteľom zvierat, pretože Slovensko je dlhodobo na popredných miestach v rebríčku ilegálneho exportu šteniat do zahraničia a na strane druhej predchádza enormnému preplňovaniu útulkov, kde bohužiaľ končí veľa psích osudov. Tiež konečne zviera nebude považované za VEC, ako to bolo doteraz.  Čipovať môže iba veterinárny lekár, ktorý má na tento úkon licenciu od Komory vet.lekárov.

Ako to celé prebieha?
Ak je zvieratko zdravé, zavedie sa mu mikročip na ľavú stranu krku pod kožu. Mikročip sa nachádza v hrubšej ihle, takže úkon nijak veľmi netraumatizuje zviera. Po aplikácii čipu sa číslo čipu zaeviduje do preukazu prípadne do pasu zvieraťa. Následne tento čip zaevidujem do centrálneho registra zvierat, kde sú podrobné informácie tak ako o zvierati, tak aj o jeho majiteľovi. Preto keď sa aj váš psík stratí, na základe tohto podkožného čipu sa dá jednoducho jeho majiteľ dohľadať. Tento úkon nieje ani časovo náročný. Rádovo to trvá cca 15 minút, tak ma neváhajte kontaktovať.

Vakcinácia

Priebeh vakcinácie:
Celé očkovanie trvá približne 15-20 min. Anamnéza: Spýtam sa, či zvieratko nemá problémy s trávením (hnačky, zvracanie), s močením, s ušami….odmeriam teplotu, odvážim zvieratko a prekontrolujem zuby. Prezriem vaše zvieratko „od hlavy po päty“. Ak je zvieratko zdravé, zavakcinujem ho. Záznam o vakcinácii zaevidujem do počítača do zdravotnej karty, tiež do pasu a psík  dostane aj lyssetku na obojok. Tiež sa očkovanie zaeviduje do centrálneho registra zvierat. Očkujem proti besnote a 6 infekčným ochoreniam 1x ročne.

Problémy so zubami

Môže sa stať, že Vaše domáce zvieratko má zapáchajúci dych….
Pravdepodobne sa jedná o nánosy zubného kameňa na zuboch. Na tento problém sú náchylné hlavne malé plemená psíkov ako
čivava, yorkshire, ratlík, jazvečík, atď.

Ako predchádzať problémom so zubami?
Najlepšie je privykať už malé šteniatko na čistenie zúbkov. Psíky menia chrup vo veku 6 mesiacov a je super, keď už v tomto období sú privyknuté na pravidelné čistenie zubov.

Ako na to?
Rozhodne nie našou ľudskou kefkou a pastou….existuje kefka určená pre psíky, ktorá sa jednoducho nastokne na prst a formou hry sa jemne prechádza po zuboch. Zubná pasta je vhodná tiež „zvieracia“ pretože neobsahuje fluór a iné chemické bieliace prostriedky, ktoré by psíkovi mohli spôsobiť tráviace problémy, nakoĺko psík pastu nevie vypľuť ako my. Takže ide o kombináciu čistenia zubov mechanicky pomocou kefky, a tiež chemicky, pretože pasta obsahuje enzýmy, ktoré zabraňujú tvorbe zubného plaku. Tiež zvyknú byť ochutené, takže pre vášho psíka to môže byť aj príjemný zážitok.

Ako často?
Zúbky čistíme aspoň 1x za týždeň, pri niektorých plemenách aj každý deň.
Dobrou aletarnatívou je používanie žuvacích tyčiniek, ktoré svojim tvarom a zložením napomáhajú zuby čistiť. Tiež je na trhu špeciálne krmivo od firmy ROYAL CANINE veterinárna rada DENTAL, ktorá pôsobí mechanicky a chemicky. Mechanicky- štruktúra granúl, je vyvynutá tak, že keď sa granulka rozlomí, čistí zuby. Granule sa však nesmú preto zalievať vodou ani prehľtať v celosti. Chemické pôsobenie funguje na princípe väzby vápnika zo slín zvieraťa a tak predchádza mineralizácii zubného plaku. Poslednou alternatívou sú ústne vody, ktoré obsahujú protizápalovú zložku Chlorhexidín a pridávajú sa priamo do pitnej vody. Bránia naviazaniu vápnika na zubný plak a majú aj dezinfekčný účinok. Na mojej ambulancii v rámci každoročného očkovania zuby prehliadnem a vyšetrím. Ak to situácia vyžaduje, odporučím ošetrenie zubov zubným ultrazvukom. Tento zákrok sa robí v celkovej anestéze, takže vaše zvieratko musí byť nalačno a večer pred úkonom dostane už len „ľahkú večeru“. Samotný úkon trvá cca 35-45 minút, podľa závažnosti znečistenia zubov. Ak je to nevyhnutné, urobí sa extrakcia poškodených zubov. Už počas zákroku dostane zvieratko injekciu proti bolesti a tiež ATB injekčne. Potom sa doma ešte aspoň týždeň prelieči celkovými ATB.

Kedy ma kontaktovať?
Ak pozorujete u vášho miláčika neochotu prijímať krmivo, slinenie, pach z ústnej dutiny, žuvanie na jednej strane, červené či opuchnuté ďasná, zlomený zub alebo čokoľvek nezvyčajné, čo najskôr ma kontakujte.

Vitajte na novej webovej stránke

Predstavujem Vám našu novú webstránku, dúfam že sa Vám bude páčiť a že sa sem radi vrátite aj v budúcnosti.

Ordinujem na základe predchádzajúceho telefonického dohovoru na telefonnom čísle 0907856057.

Ak Váš miláčik nerád cestuje,  rada Vás navštívim u Vás doma a ošetrím vaše zvieratko v jeho prirodzenom prostredí. V rámci Banskej Bystrice je poplatok za výjazd 10 eur s DPH.